מכון היצוא

טיפים לעוסקים ומתעניינים ביצוא-יבוא

1. יצוא ויבוא זה מקצוע, וזהו מקצוע נרחב - לכן מומלץ לא להשתמש בקיצורי דרך. קיצורי דרך ביצוא ויבוא עלולים לגבות מחיר יקר ביותר עד כדי הפסדים ואיבוד עסקאות. מומלץ ללמוד ולהתייעץ.

2. יבוא ויצוא הוא מקצוע עם נותני שירותים רבים. על מנת לבצע עסקה יש להשתמש בשירותים של חברות תעופה או ספנות, לעתים חברות בלדרות, חברות שילוח בינלאומי, סוכני מכס, סוכני ביטוח ימי ועוד. כדאי ללמוד היטב איך להשתמש בשירותים של כל נותן שירותים ולהשוות מחירים וסוג שירות בקפדנות רבה.

3. תמחיר המוצר ליצוא או ליבוא הוא קריטי. יש לבנות שלד – מוצע להשתמש במונחים הידועים כ-Incoterms המגדירים את חלוקת הסיכונים וההוצאות בין בצדדים – ולאחר מכן להציב בשלד הזה את כל העלויות הלוגיסטיות. אם היצואן משלם את ההוצאות הלוגיסטיות – כדאי לבדוק את גובהן אם היבואן יישא בהן ולהיפך.

4. כדאי מאד לבטח את המטען בביטוח ימי. חברות התעופה והספנות נהנות ממגבלת אחריות נמוכה יחסית וכאשר קורה נזק המגבלה הזו על פי רוב לא מספיקה בכלל. כדאי לעשות פוליסה פתוחה אצל סוכן ביטוח ימי, פוליסה אשר מכסה את כל המטענים לתקופה של שנה.

5. ביבוא – יש להקפיד על סיווג מכס נכון של המוצר. לשם כך יש להיפגש עם סוכן מכס. סיווג לא מדויק או לא נכון יכול לגרום לנזקים ואף להתנגשויות עם שלטונות המכס.

6. יש לברר אם המוצר המיובא או המיוצא עומדים בתנאי מקור ואם כן לדאוג שתצורף להם תעודת מקור/הצהרת מקור מתאימה. תעודה/הצהרה מתאימה יכולה למנוע תשלומי מכס ולחסוך עלויות רבות.


הטיפים באדיבות:
זאב תלם, מרצה בכיר במוסדות רבים ומרכז מקצועי של קורס יצוא-יבוא וסחר בינלאומי במכללה ליצוא ולשיווק בינלאומי של מכון היצוא ובמוסדות נוספים. בעל ניסיון רב של למעלה מ-40 שנים בתחומים השונים של תפעול היבוא והיצוא. משלח בינ"ל רשום בישראל ובעל שתי דיפלומות מטעם ,FIATA ארגון המשלחים הבינ"ל.

המכללה ליצוא ולשיווק בינלאומי מארגנת מגוון אירועי הדרכה שיעזרו לכם ללמוד יצוא ויבוא כמו שצריך.

אירועי מכללה רלבנטיים:

5.11.2020 I קורס אונליין בן 7 מפגשים:  יצוא, יבוא וסחר בינלאומי-טעימות על קצה המזלג          

10.11.2020 I קורס Online - יצוא,יבוא וסחר בינלאומי  

12.11.2020 I סדנה אונליין בת 2 מפגשים: אשראי דוקומנטרי  

18.11.2020 I יום עיון אונליין: גידור וניהול סיכוני היצואן באמצעות ביטוח

26.11.2020 I יום עיון אונליין: שינוע של סוללות ליתיום בים, באוויר וביבשה

27.11.2020 I קורס אונליין בן 15 מפגשים: יצוא יבוא וסחר בינלאומי, ימי ו' 

טעינה