מכון היצוא

קורונה - ההשפעה על תנועת הסחורות

4 בפברואר 2020.
מאת:  יחידת המידע והמודיעין העסקי, מכון היצוא. 

בסוף ינואר הודיעו הרשויות בסין כי בעשרים מחוזות האריכו בשבוע את חופשת ראש השנה עד התשיעי לפברואר 2020. בין המחוזות - שנחאי, גוואנגדונג (כולל שנג'ן), ג'ה-ג'יאנג, ג'יאנגסו, חונאן, חנאן, חביי, שאנדונג, אנחווי, גויג'ואו, יונאן, ג'יאנגסי, פוג'יין, והמחוזות הצפוניים. במחוז חוביי, מוקד ההתפרצות, ההדממה תימשך עד ה-13 בחודש. 

לפי הדיווחים, נראה שיש פעילות במתכונת מצומצמת בכל הנמלים בסין, חוץ מהנמל הפנים-יבשתי של ווחאן. ישנה הגבלה על תנועת משאיות ברחבי חלק מהמחוזות דבר העלול לגרום לשיבושים ועיכובים בהיבטים הלוגסטיים. 

ייצור והפצה בכל הסקטורים במחוזות הרלוונטיים יישאר בהדממה מלבד תעשיות חיוניות לחיי האזרחים ולתשתיות כמו מים, חשמל, תקשורת, מרכולים, חקלאות, וכן תעשיות רלבנטיות למאבק בקורונה (פארמה, מיכשור רפואי, אביזרי מיגון). 

בהודעות ברשתות בסין, שנאספו על ידי רן בולדור, אנליסט המתמחה במידע עסקי מסין, ציין סגן שר המסחר הסיני: חברות העוסקות בסחר חוץ יחלו בשליחת סחורות ב-10 לחודש. חברות רבות פועלות כעת כדי להשיב את הייצור במהירות. הממשל המרכזי ורשויות מקומיות ברחבי המדינה נוקטים כעת צעדים לקדם פעילות ייצוא ולהקל על חברות לעשות עסקים. מחוז ג'יאנגסו, למשל, פרסם תכנית לתמיכה בחברות קטנות ובינוניות נוכח הקורונה. 

לעומת זאת, שר המסחר הנחה את הרשויות ובעיקר המכס להרחיב את הייבוא של מוצרי בשר כדי להבטיח אספקת מזון יציבה בצל הקורונה, ממשלים מקומיים יונחו להקל פרוצדורות בנושא, וכן לדאוג לשחרור מהיר של כל סחורה הקשורה למלחמה במגיפה. 

היצואנים מוזמנים לפנות לחדר המצב של מכון היצוא בכל שאלה ועניין הקשור להשפעות על הסחר בין ישראל לסין בטלפון ובווטסאפ -  052-3173178

טעינה