מכון היצוא

שאלות ותשובות

4 בפברואר 2020.
מאת: מכון היצוא, יחידת המודיעין

התפרצות נגיף הקורונה במחוז ווהאן הובילה לסגר על המחוז, להודעת על משבר רפואי עולמי ועל גל של ביטולי טיסות ותנועת סחורות מסין לעולם ולהפך. איך זה משפיע על היומיום? הכנו לכם קובץ שאלות ותשובות שאולי יפיגו, אפילו במקצת את ערפל הקרב:

ש:        האם טיסות מסחריות לסין פועלות:

ת:         מעט שדה תעופה ווהאן שנסגר לטיסות מסחריות (פעיל רק למשלוחי סיוע) כל שאר שדות התעופה בסין ובהונג קונג עדיין פועלים. אך כל שדות התעופה האחרים בסין ובהונג קונג עדיין פועלים. יחד עם זאת, קיבולת המטען הצטמצמה בשל הארכת חופשות החגים ומספר הולך וגדל של ביטולי טיסות. למעלה מ - 30 חברות תעופה ביטלו את טיסות הנוסעים שלהן לסין. טיסות מטען עדיין פועלות למרבית שדות התעופה אך התפעול בשדות התעופה והנמלים פועל במתכונת מצומצמת וניתנת עדיפות לסחורות המסייעות בטיפול בהתפרצות.

 

ש:        האם המעברים דרך אזורים שכנים אפשריים כגון קוריאה, טייוואן, הונג קונג?

ת:         משלוחים אוויריים/ימיים דרך אזורים שכנים (קוריאה, טייוואן) או הובלה יבשתית דרך הונג קונג אפשריים במקרה של סגירת של נמלי תעופה נוספים בסין. עם זאת ישנן מגבלות על תנועות בכבישים בחלק מהאזורים ולפיכך ייתכנו עיכובים לוגיסטיים במדינה.

 

ש:        האם נמל ווהאן סגור לתנועת סחורות?

ת:         השירות בנמל ווהאן הופסק לגמרי.

 

ש:        האם ישנה השפעה על פעולת נמלים סיניים אחרים?

ת:         פעולות הטעינה / הפריקה בנמלים סיניים נמצאת ב"מתכונת חגים" ברוב הנמלים הימיים והאווירים ישנה הורדת פעילות למינימום עד ה10 לפברואר 2020 ובחלק מהמקומות גם עד ל13 לפברואר 2020 בשלב זה.

 

ש:        האם המכס הסיני עדיין פועל?

ת:         על פי הפרסומים במדינה, המכס יחזור לעבוד רשמית ב -10 בפברואר 2020. כרגע, המכס הסיני פועל, אולם פעילות המכס מתועדפת לציוד למלחמה במגיפה , ועד אז יתכנו עיכובים. יצוין כי אזורים רבים סגורים לגמרי לפעילות לפחות עד ה - 10 בפברואר.

 

ש:        האם ציוד רפואי הנכנס לסין מקבל  עדיפות?

            ציוד רפואי המסייע למלחמה במגיפה מקבל עדיפות בשחרור מהמכס.

 

ש:        האם יש פיקוח סניטרי על מוצרים ופריטים המיוצאים מסין?

ת:         נכון לעכשיו אין פיקוח מיוד על הסחורות בנמלי סין, פרסומים שונים על מחקרים שנערכו על אפשרות הדבקה נמוכה מסחורות הופצו ברחבי הרשת.

 

היצואנים מוזמנים לפנות לחדר המצב של מכון היצוא בכל שאלה ועניין הקשור להשפעות על הסחר בין ישראל לסין בטלפון ובווטסאפ -  052-3173178

טעינה