מכון היצוא

עדכון מסביב לעולם

19.3.2020 
מאת: תומר היווי מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה

להלן עדכון שהתקבל ממינהל סחר חוץ על בסיס מידע שהגיע מרשת הנספחים המסחריים הפרוסה בעולם:

הובלה ימית

תעשיית ההובלה הימית הגלובלית ממשיכה להתמודד עם אתגרי משבר הקורונה. על אף ההתאוששות בסין, ישנן הערכות על כך שהירידה בביקוש לשירותי הובלה ימית, בעיקר בשל ההשבתה הכלכלית בסין בפברואר, תמשיך להשפיע על פעילות הענף בתקופה הקרובה. סוכנות הדירוג מודיס למשל דווחה ב-17 במרץ כי התחזית לתעשיית הספנות, שהייתה חיובית ממאי 2017, שונתה  לתחזית שלילית על רקע המשבר. בתוך כך, ההיצע של הובלה ימית של מכולות ומטענים יבשים בתפזורת צפוי להמשיך לעלות על הביקוש בחצי הראשון של 2020.

בינתיים בישראל, חברות ספנות מדווחות על עלייה בפעילות ההובלה הימית בנמלי סין והמזרח ועל ירידה במספר ביטולי ההפלגות מסין, מגמה שאפיינה בעיקר את חודש פברואר, במהלכה הושבתה שם מרבית הפעילות הכלכלית. בנוגע לאירופה וצפון אמריקה, למרות התפשטות המשבר, אין בשלב זה השפעה מהותית על הפעילות הימית עם ישראל.

בנמלי אשדוד וחיפה, לפי דיווחים שונים ישנם עומסים והאטה מסוימת מסיבות תפעוליות שונות שלא בהכרח קשורות לנושא הקורונה. אנו מדווחים על עיכובים בחלק מהמקרים, אך הנמלים ממשיכים לעבוד ולטפל בסחורות. 

כמו כן, ישנן הנחיות למניעת התפשטות הקורונה בנמלי חיפה ואשדוד כאשר הדגש הוא על אניות שמגיעות מאזורים נגועים. האחריות ליישום הנהלים מוטלת על חברות הספנות וסוכני אנייה. יש איסור על ירידת צוותים מהאנייה במהלך העגינה.

תמונת מצב מפורטת של הפעילות בנמלי הים והאוויר ניתן לקרוא במאמר המלא

היצואנים מוזמנים לפנות לחדר המצב של מכון היצוא בכל שאלה ועניין הקשור להשפעות התפרצות מגפת הקורונה על הסחר הבינלאומי בטלפון ובווטסאפ - 052-3173178 .

 

טעינה