מכון היצוא

אתיופיה – הסוד של אפריקה

אתיופיה – הסוד של אפריקה

אתיופיה

אתיופיה היא אחת המדינות העניות בעולם, היא גם המדינה השנייה בגדולה בסב סהרה אפריקה מבחינת גודל אוכלוסייה, אחרי ניגריה. באתיופיה חיים כיום 90 מיליון איש, רובם עניים, כ-70 מיליון איש אינם מחוברת לחשמל, אך בשנים האחרונות אתיופיה צומחת בקצב מהיר ביותר. יש מחלוקת לגבי שיעורי הצמיחה, הנתונים הרשמיים חוזים 11% צמיחה בשנת 2015 וכלכלני האקונומיסט מצביעים על 8% צמיחה, בשל האטה בשוקי היעד העיקריים של אתיופיה. בכל מקרה, שיעורי הצמיחה מרשימים ביותר וכיום אתיופיה היא בין שלוש המדינות הצומחות ביותר בעולם. 

אתיופיה היא בין המדינות הכי משכילות בסב סהרה אפריקה. תשע שנות לימוד הן סטנדרט באתיופיה ושיעור הרישום לבתי הספר היסודיים עומד על 95%. בהמשך לכך, שיעור יודעי קרוא וכתוב באתיופיה הוא השלישי בסב אפריקה.

ממשלת אתיופיה מחויבת למהלך שינוי אסטרטגי- בתוכנית חומש לקידום תעשיות מובילות באתיופיה, שנקראת תוכנית GTP – Growth and Transformation Program . לתוכנית זו שתי תוכניות המשך עד שנת 2025. 

בשלב הראשון מושם דגש על תעשיית האגרוטכנולוגיה ושיפור תשתיות. בתחום האגרוטכנולוגיה פוטנציאל אדיר בתחומים הבאים- גידול פרחים (גידול ורדים רשם הצלחה גדולה במדינה), חוות לגידול דגים, גידול בקר, תבלינים וייצור דבש. אתיופיה הינה כלכלה המושתתת על תחום החקלאות. תחום זה מהווה 47% מהתוצר, 90% מהיצוא ומעסיק כ-85% מכוח האדם במדינה. 

אתיופיה היא יצרנית הקפה השלישית בעולם, בין היצרניות הגדולות ביותר של בקר ודבש ותבלינים ויצואנית הסומסום הרביעית בעולם. 

בשלב השני והשלישי של תוכניות הפיתוח - על ממשלת אתיופיה לקדם תעשיות אשר לה יתרון יחסי בהן ולהסיר חסמים משמעותיים בצמיחתם. ברשימת הסקטורים לקידום – עיבוד עורות, טקסטיל, בניה והנדסה, פרחים , כימיה, ביוטכנולוגיה, אלקטרוניקה, אריזה.

היצוא הישראלי לאתיופיה נמוך ביותר ועומד על 11 מיליון דולר בשנת 2014, עיקר היצוא השנה הינו בתחום ציוד טלקומוניקציה. עם זאת, תחומים מרכזיים נוספים ביצוא בשנים האחרונות הינם תחום הכימיקלים ותחום החקלאות. רובו המוחלט של היבוא מאתיופיה הינו חקלאי – בעיקר סומסום וטף.
יש מקום להעצמת קשרי הסחר בין המדינות, במיוחד על רקע ההתפתחות הגדולה שאתיופיה עושה בשנים האחרונות ועתידה לעשות בשנים הבאות.

לסקירה הכלכלית, לחצו כאן

טעינה