מכון היצוא

הזמנתם מספק כלשהו תוצר מסוים? תדאגו שהוא יאשר בכתב כי מלוא הזכויות בתוצר שהזמנתם שייכות לכם!

רוב האנשים סבורים, במידה רבה של הגיון, שאם הם שילמו עבור עבודה מסוימת, הזכויות בתוצרי העבודה הם שלהם.
מדובר בטעות רווחת שיכולה לגרום להפסדים ניכרים!

 קחו למשל התקשרות בין יזמים בתחילת דרכם, אשר על מנת לחסוך בעלויות, בוחרים שלא להעסיק עובדים אלא מתקשרים עם קבלן עצמאי (פרילאנסר) המפתח עבורם תוכנה מסוימת.

 סעיף 35(א) לחוק זכויות יוצרים קובע כי ביצירה שנוצרה לפי הזמנה, הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה, כולה או חלקה, הוא היוצר, אלא אם כן הוסכם אחרת בין המזמין והיוצר, במפורש או במשתמע.

 דהיינו, אם לא סוכם עם המפתח אחרת, הזכויות בתוכנה אותה פיתח עבור מזמין העבודה, שייכות למפתח, גם אם מזמין העבודה שילם לו סכום כסף ניכר עבור שירותי הפיתוח....

 על כן, בטרם אתם מזמינים את העבודה, תדאגו כי אותו ספק יאשר בכתב כי מלוא הזכויות בתוצר שייכות לכם, גם אם טרם שולמה לו מלוא התמורה עליהם סוכם.

 ככלל, מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום, על מנת שיוכל לספק לכם את ההגנה המרבית הנדרשת לשם שמירה על זכויותיכם.

 

הכותב, עו"ד רועי אחיעזר, עוסק בתחום זכויות יוצרים מזה שנים רבות ומייצג מגוון רחב של בעלי זכויות ויוצרים בתחום ההייטק והניו מדיה.

טעינה

אירוע השבוע