מכון היצוא

שילוח בינלאומי – לא מובן מאליו

הכפר הגלובלי הקטן של ימינו הפך את מושג השילוח הבינלאומי לנגיש יותר ומקובל יותר. למעשה, חברה המעוניינת לייצא, תהיה חייבת להכיר את המונחים הבסיסיים ביותר של תחום השילוח הבינלאומי. שילוח בינלאומי נוגע הן לייבוא והן לייצוא, והוא עוסק במכלול התחומים השונים העוסקים בשינוע של סחורות ומוצרים ממקום אחד לשני: לוגיסטיקה, הובלות מוצרים, שינוע ימי או שינוע יבשתי, העמסה על מכולות והעברת סחורה. 

כיום קל יותר להעביר סחורות ממדינה אחת לאחרת. אמצעי התחבורה המתקדמים הפכו את השילוח הבינלאומי לקל ונוח ובעיקר זמין ונגיש גם לחברות בגודל קטן ובינוני. שילוח סחורות כבר אינן נחלתם הבלעדית של תאגידי הענק.

 

יחד עם זאת, על אף שקל יותר לשלח סחורות, יש צורך בלמידה של מושגים בסיסיים הקשורים בתחום, היות וכך ניתן לחסוך בעלויות ולצמצם זמני שילוח. בעזרת חברות שילוח בינלאומי ניתן לקבל מכלול שירותים שיקלו על העברת הפריט, החל מעזרה יעוץ בנושא ביורוקרטיה, רגולציה וחוקים ועד שירותים נרחבים של הובלה ימית, הובלה אווירית, ביבשה, תפעול.

מדוע חשוב ליצואן להכיר היטב את תהליכי השילוח הבינלאומי והדוקומנטציה?

  • תמחור נכון
  • הפחתת הטעויות כך שהאספקה תהיה מהירה יותר וכך גם התשלום
  • תהליך נכון וחלק יעניק ללקוח בחו"ל שרות טוב יותר ותדמיתך כחברה מקצועית תתחזק
  • הורדת רמת האי ודאות וחשיפה להפתעות ועלויות בלתי צפויות ובזבוז זמן לטיפול בהן
  • הכנת הצעת מחיר (באנגלית: Offer Quotation, Proposal Invoice Proforma) -  כיצד יש להכין הצעת מחיר, אלו מרכיבים היא כוללת, ומה חשיבותם ושימושם של מונחי הסחר בעסקאות בינלאומיות (Incoterms).
  • שיטות תשלום בינלאומיות - מורכבות התשלום בעסקאות יצוא, אלו שיקולים משפיעים על בחירת שיטת התשלום ותיאור שיטות התשלום ומתי מומלץ להשתמש בכל אחת מהן בהן: אשראי בחשבון פתוח (account open), אשראי דוקומנטרי (Credit of Letter – C/L) תשלום מראש (payment advanced), דוקומנטים לגביה.
  • טיפול בהזמנה – המתייחס לנושא אופן הטיפול בהזמנה ומה נדרש לבדוק עם קבלתה ואלו פעולות לבצע.
  • הובלת הסחורה - המתייחסת לארבעה נושאים: אריזה, סימון, תיעוד וביטוח. בקישור תיאור יתרונות וחסרונות ההובלה הימית והאווירית, מה כוללת עלות ההובלה, תפקידן של חברות וסוכני השילוח הבינלאומי וכיצד לבחור בהם, ביטוחים הכוללים ביטוח סיכוני סחר חוץ המיועדים להבטיח את היצואן מפני סיכונים מסחריים ופוליטיים וכן ביטוח המשלוח, שיטת התיעוד הנדרשת ונושא האריזה, תוויות וסימון.

למידע נוסף על שילוח בינלאומי לחצו כאן

טעינה